Peníze slovník

Půjčka

Půjčka jako taková se považuje za typ dluhu. Stejně jako jiné formy dluhu, půjčka má za následek změnu majitele finančních prostředků, z věřitele na dlužníka.
Dlužník půjčkou obdrží většinou peníze, které se nazývají jistina a tuto jistinu je povinen do určité, předem stanovené doby vrátit věřiteli. Půjčka se splácí, většinou např. jednou za měsíc určitým podílem z celé částky. Většinou je dále půjčka úročena a úrok je i důvodem, proč na půjčku věřitel přistupuje.
Pokud není půjčka úročena, nazývá se bezúročná půjčka a dlužník po určené době vrátí věřiteli stejnou sumu, kterou si vypůjčil. Takové půjčky jsou běžné v rodinách nebo mezi přáteli.
U nás, v České Republice existuje základní rodělení půjček na bankovní půjčky a nebankovní půjčky.

Bankovní půjčky

Zde se nyní jen zmíníme, že bankovní půjčky poskytují bankovní instituce a z pohledu dlužníka jsou to rozhodně půjčky bezpečnější, úrokově nižší, ale také kontrolovatelnější.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky lze získat od soukromých společností, ale i právnických osob, tedy přímo od investorů. Na nebankovní půjčky se lidé obracejí tehdy, když jim banky nechtějí půjčit, protože jsou např. vedeni v různých registrech dlužníků apod.

Často se při dojednání půjčky mezi dlužníkem a věřitelem stanovuje i prostředník (zprostředkovatel), ten pracuje obvykle za úplatu.

Podmínky inzerce půjčky

Aby se zpřehlednila situace na trhu půjček, došlo 1.1.2011 k zavedení několika úprav v zákoně (č. 321/2001 Sb.) a ty definují podmínky, které musí inzerce půjčky splnit, aby mohla být půjčka inzerována. Uvedeme nejdůležitější.

Nutné informace o půjčce

  • RPSN
  • výpůjční úroková sazba
  • celková výše úvěru
  • výše jednotlivých splátek
  • doba trvání spotřebitelského úvěru

[hana-code-insert name='sklik250' /]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *